Det är alltid lika fantastiskt att upptäcka hur nära jag har till mycket. På en timme var vi på Norreport i Köpenhamn och träffade Tobias och Putte. Vi promenerade i en park, åt lite på Gudrun och testade några drinkar innan vi tog tåget hem. Huvudpersonen var naturligtvis Putte. Han äter antibiotika och smärtstillande mot inflmmationer i munnen, hans njurar håller på att ta slut och på onsdag ska han få somna in. Han fick klappar och hälsningar från alla som inte kunde vara med och säga farväl. Han har varit med oss i 14,5 år.
När jag kom hem undersökte Bianca mig mer än vanligt. Jag antar att hon kände lukten av Putte, Tobias och Joel.

Tobias erbjöd sig att under tiden vi söker efter en lösning för Bianca dela vårdnaden med mig. Han börjar med att ta hand om henne när vi är på kanalbåtsresan om några veckor.

Jag fick lära mig några nya drinkar, ovanstående påminde om Old fashioned och var mycket god. Jag testade också Toxedo nr 4, en god gindrink.

Viktor rastade Bianca efter jobbet så jag kunde vara borta lite extra länge och var hemma strax före kl 22. De är fina Mats söner, dem kommer jag aldrig att släppa kontakten med! Vi planerar t ex en ny jultradition tillsammans.

I Malmö är det festival under den närmaste veckan. Jag ska gå ut och uppleva folklivet och delta i några aktiviteter. Det mesta är gratis!
Men idag blir det en hemmadag.