Vi tycker att det är dags för oss att få lite flyt, men tydligen inte.
Igår när vi kom hem från vårdcentralen gick vår sidodörr på bilen sönder och går inte att stänga. Vi ägnade många timmer ända fram till kvällen åt att försöka fixa den men lyckades inte. I natt har den stått öppen och fantastiska grannen Klasse har lovat att komma hit för att se om han kan hjälpa oss att åtminstone stänga den så att bilen går att använda. Den andra sidodörren fungerar och även bilen, så det blir bara dörren och rampen som inte fungerar.
Vi blir lite stressade eftersom Mats ska till Avesta nu på morgonen och Malmöfamiljen ska hämtas i Borlänge i morgon eftermiddag. Men på något sätt fixar vi det!
Vi beställde färdtjänst till Mats. Hans läkare Emma är tillbaka efter semestern och hörde av sig igår. Hans blodvärde är på tok för lågt och nu på förmiddagen ska han få två påsar blod i Avesta. Det är skönt att hon är tillbaka, de ska träffas nästa vecka och nu kan han äntligen få hjälp med alla sina besvär igen! Han har verkligen inte mått bra de senaste månaderna.

På vårdcentralen blev jag av med alla mina agraffer, det måsta ha varit närmare 30 små häftklamrar som skulle plocka bort. Ärret läker fint men skyddas med plåster ytterligare ett tag. Jag träffade också en ny läkare eftersom vår gamla husläkare gått i pension. Han vill att jag ska göra ett dygnsEKG och tog en del prover för att utesluta hjärtflimmer. Det känns tryggt och bra att bli noga kollad.
Mats har fått/köpt nya kompresstrumpor som de hjälpte honom med. De spänns på i stället för dras. Vi hoppas att de ska fungera bättre och hjälpa hans ben att bli sårfria.
Igår hade vi riktigt varmt igen och Mats njöt! Jag hoppas att värmen håller sig över helgen när lilla malmöfamiljen kommer!
Jag ska försöka hålla min stressnivå nere och ta var sak som den kommer. Först och främst få bilen fixad, därefter handling inför helgen och hämtning i Borlänge i morgon. Sedan väntar husvisningen på tisdag kväll och det räknar jag med att Elin och Viktor hjälper till med. De ska åka till släktgården innan dess och kommer tillbaka hit en period innan de reser hem igen.