Varje dag försöker jag göra något inför kommande visning och flytt. Vi packar ner allt vi vill ha kvar och inte behöver. Det övriga kommer vi att kasta eller skänka bort. Igår gick jag igenom några köksskåp.
Ett glädjande besked kom från syster Karin i Spanien, där hon är just nu. Hon har länge haft sitt hus i Molvizar till försäljning och det verkar som om hon äntligen fått napp. Det har verkat så tidigare också men av olika orsaker har försäljningen avblåsts men denna gång kommer det förhoppningsvis ske. Hon har packat sitt flyttlass som transporteras hem samtidigt som hon reser hem nästa vecka. Vi håller våra tummar stenhårt!
Från Malmö kommer sjukrapporter, Ylva Lo har smittat både Viktor och Elin med magsjuka. De insjuknade igår. Vi pratades vid via facetime och då hade Ylva Lo själv gått och hämtat en pyjamas, hon var trött men vid ganska gott mod.
Lasse har kommit tillbaka från Italien och tittade in på kvällen. Med sig hade han en god wiskey till Mats och han berättade om arbetet med Annas olivträd, som de beskurit.
Mats gruvar sig inför dagens tandläkarbesök då de ska dra ut en kindtand.