Försommaren är här! Ändå är allt är mycket senare än det brukar vara här nere. Vintern har varit ovanligt lång och kall.

Gårdagen var väldigt lugn men bussarna mot havet var fulla framåt kvällen. Det var några majbrasor anordnade ute vid havet.
Huset på bilden här ovanför är mitt hus och jag har raknat ut att i de tre uppgångar som finns bor det lika många människor som det bor i Arkhyttan. Jag har inte räknat ut hur många 6-vånings och 3-våningshus som området består av men vi är många som bor här!


Jag trivs bra och har hittat trevliga grannar och bra promenadstråk med Bianca. Hon vänjer sig allt mer vid miljön och snart ska jag testa att ta henne med på bussen. Jag ställer mig ändå i bostadskö igen. Dels för att hyran är lite för hög, vi hade planerat att vara två som delade på den, och dels på grund av min granne. Det är svårt att hjälpa henne och göra något åt situationen. Det senaste är att hon häller ut någon starkt luktande vätska som vi måste gå igenom för att komma till och från vår dörr. I morse hade hon spritt ut något vitt pulver också. Jag oroar mig för Biancas tassar, jag vet ju inte vad det är hon sprider ut. Jag låter hyresvärden ta tag i situationen och de försöker men de har svårt att göra något.