Igår skaffade vi en ny fåtölj till Mats. IKEA hade en som var tillräckligt stabil och skön till ett rimligt pris. Mats provsatt och vi lyckades ta hem och montera den nästan helt utan hjälp. På IKEA-parkeringen hjälpte en vänlig kvinna till att få in den stora kartongen i bilen. Fåtöljen kan inte helt ersätta den gamla men kommer att fungera.

Mats sov den största delen av eftermiddagen och kvällen. Jag kurade under en filt i fåtöljen, såg en serie, spelade spel och facetimade med Ylva Lo, Elin och Åsa. Ylva Lo talar allt mer, nu kan hos säga Åsa och hon visade mig stolen och lampan.
Jag hade en riktigt slö dag helt enkelt.
Igår slapp jag migränen och idag har den ännu inte slagit till. Min mage verkar ha vant sig allt mer med en hel tunntarm och jag börjar känna mig återställd, förutom att jag är svagare och snabbare blir trött.
Idag ska räkningar betalas och beslut om fortsatt husförsäljning tas. Och så ser vi fram emot att malmöborna kommer hit igen i morgon och stannar tills på fredag!
